The 2019 Junior representative program wrapped up last weekend, with the conclusion of the National Youth Championships at Kawana.

National Youth Championships Results

Under 18 Girls – 8th

Under 18 Boys – 9th

Most Valuable Player

Under 18 Girls – Georgia Bartlett

Under 18 Boys – Jimmy Hegedus

Thanks to our wonderful NYC Coaching staff – Chrissy Bartlett, Meghan Ballon, Lorelle Sankey, Neil Ward, Dan O’Brien and Carene Ward for your time and effort in preparation for the tournament and looking after the teams whilst at Kawana. Thanks also to Referees Trevor Schelberg, Aaron Searston and Will Schatz for representing SWQ at the tournament.

In August, we were fortunate enough to take an incredibly talented bunch of U12, U14 and U16 players to Bundaberg for the Junior State Championships – what an amazing weekend!

We had some excellent results this year, with all 6 divisions finishing in the top 4, and South West Queensland finishing second overall.

A huge thank you to all of our affiliates, teams, players, coaches, managers, referees, parents and supporters for your efforts, and congratulations to all!

Junior State Championships Results

Under 12 Girls – 2nd

Under 12 Boys – 3rd

Under 14 Girls – 3rd

Under 14 Boys – 1st

Player of the Final: Matthew Moore (SWQ)

Player of the Series: Blaise Prendergast (SWQ)

Under 16 Girls – 3rd

Under 16 Boys – 4th

U12 Queensland Merit teams are selected from the Junior State Championships. Congratulations to SWQ players Sienna Carr, Millie Evans, Max Grills and Kyran Broderick on their Merit team selection.

Q Youth Academy teams were also selected from JSCH. These teams play an important part in the youth development pathway allowing players the opportunity to represent their NRL Touch Premiership Broncos, Cowboys & Titans permits.

All players will receive an invitation to attend the Q Youth Academy camp on the Gold Coast, in February 2020. Teams receive a specialised elite touch football experience including coaching, player mentors, classroom workshops and head to head game play competition.

Q Youth Academy

TITANS Under 14 Girls

Zoe Waters, Emerson Hamblin, Tess Notley, Kate Ellem, Bridget Doherty, Chloe Pallisier, Taleah Ackland

TITANS Under 14 Boys

Bailey Deakin, Harrison Whitehouse, Macauley Nolan, Bailey Skinner, Matthew Moore, Brock Sankey, Tyler Madden

QSST* Blaise Prendergast

TITANS Under 16 Girls

Holly Willmington, Milly Neville, Chloe Ellem, Molly McPherson, Isabelle Reed, Hayleigh Waters, Georgia Bartlett

QSST* Demi Ashurst

TITANS Under 16 Boys

Corey Nolan, Benjamin Moore, Cooper Adam, Jackson Walker, Jacob Madden, Riley Madden, Jay Scofield

JETS

The QTF JETS program identifies young referees that demonstrate the ability to become one of Queensland’s best referees – congratulations to Georgia Soeters on her selection in the JETS Program. The objective of the program is to provide a structured pathway for young referees to achieve their goals with the help of coaching and support from other referees, coaches, players and mentors.